Pro Silva považuje lesný ekosystém za najdôležitejšiu stabilizačnú zložku európskej krajiny, ktorá je tvorená mozaikou rôznych ekosystémov. Z takéhoto pohľadu, má prijatie princípov hospodárenia PRO SILVA pozitívny vplyv na celú krajinu.
Tento prístup je založený na skutočnosti, že v minulosti bola väčšina Európy pokrytá lesmi, ktoré poskytovali prostredie pre väčšinu pôvodnej flóry a fauny. V oblastiach, ktoré sú teraz v rôznej miere odlesnené, musí zostávajúci les v čo najväčšej miere plniť úlohu, ktorú kedysi plnila väčšia zalesnená plocha.
Spôsob hospodárenia v lesoch má preto vplyv na celú krajinu. Ľudské zásahy v lese pôsobia od stromu na porast, od porastu na lesný ekosystém a ďalej na celú krajinu, ktorej súčasťou je aj človek.
Obhospodarovanie lesov v podstate zahŕňa využitie dostupnej energie a nasmerovanie tejto energie do tých častí ekosystému, kde je to nevyhnutné, tak aby sa zefektívnilo dosahovanie stanovených cieľov.
Multifunkčný les obhospodarovaný podľa princípov PRO SILVA efektívne prispieva k ochrane vodných zdrojov, k vyššej odolnosti krajiny a zlepšeniu funkcií územia ako celku. Takto obhospodarované lesy majú vyššiu priemernú zásobu živej biomasy v trvalo rozrôznenej štruktúre, bez otvorených porastových stien a pozostávajú zo stromov ktoré sú lepšie prispôsobené podmienkam danej lokality.
Samozrejme každý lesný ekosystém zahŕňa iný súbor druhov, je vo svojom v špecifickom prostredí a stave a preto si vyžaduje manažment špecifický pre danú lokalitu.
Holistický prístup v ochrane krajiny by sa mal zamerať aj na udržanie a obnovu fragmentov lesa a podporu konektivity medzi nimi, tak aby sa vytvorila sieť prirodzenejších biotopov v kultúrnej krajine a mestských oblastiach. Lesy zohrávajú mimoriadne cennú úlohu aj v záplavových územiach a vo vysokohorských oblastiach.