V dňoch 29. 9. – 1. 10. 2022 sa konala exkurzia členov Pro Silva Slovakia. Počas exkurzie sme navštívili partnerov v Českej republike a Nemecku:
- 29.9.2022 – Klokočná
- 30.9.2022 – LS Eibenstock (Nemecko – Spolková republika Sasko)
- 31.10.2022 – ŠLP Křtiny MU v Brne
Exkurzie sa zúčastnilo 54 členov Pro Silva Slovakia.
Podrobná správa z prvého dňa exkurzie – Klokočná
Unikátny demonštračný objekt Pro Silvy Bohemica nebol zvolený náhodou. Už v roku 2018 ako zástupcovia Lesov SR š.p. sme tu zanechali pamätný kameň pri príležitosti 100. výročia vzniku samostatného Československa.
Nie že by sme si chceli pozrieť, ako bol osadený, ale hlavne pre nových členov občianskeho združenia sme chceli poukázať na momenty , ktoré sme si vtedy nie celkom uvedomovali. Zároveň sme chceli využiť dobrý zdravotný stav viac ako 85 ročného zakladateľa tohto objektu Ing.Vladislava Ferkla a jeho osobnú prítomnosť, spolu s predsedom Pro Silvy Bohemica Ing. Milanom Hronom.
Demonštračný objekt Klokočná (DO) obhospodarujú Lesy ČR, LZ Konopiště, polesie Komorní Hrádek. Od roku 1990 je prebudovávaný výbernými princípmi ťažby dreva ako prevádzkový objekt s výmerou viac ako 400 ha. Cieľom je overiť , či princípy PBHL je možné využiť ako model bežného obhospodarovania lesa a zároveň ho porovnať s modelom lesa vekových tried. Po úvodnej informácií ekonomického námestníka LZ, základné informácie o objekte predniesol pracovník závodu, referent ochrany lesa p. Kjučukov. Potom sa ujal slova p. Ferkl.
Ing. Ferkl priblížil neľahké podmienky pri zakladaní DO, ktorý bol pri prevažnom zastúpení smreka a borovice často poškodzovaný vetrom a mokrým snehom. Podobne aj kolegovia ho odrádzali od myšlienky prebudovy týchto lesov a nahradenia rúbaňového hospodárstva modelom prírode blízkeho lesa s dovetkom, že to v plne prevádzkových podmienkach nemôže mať úspech. Ako to už býva v podobných prípadoch osobná zanietenosť a prítomnosť zakladateľa , najmä pri realizácií hospodárskych opatrení má nádej na úspech. Hoci v živote lesa prešlo „len“ 30 rokov už terajší stav lesných porastov potvrdzuje, že zvolená cesta bola správna. Základným cieľom je zmeniť drevinovú skladbu: smrek do 40 %, jedľa 30 – 35%, buk 15% , zbytok dub zimný, borovica, smrekovec, breza, duglaska, javor, lipa. Práve v tejto fáze prebudovy pri 80 % zastúpení smreka v materských porastoch nie je možné radikálne znížiť jeho zastúpenie, pretože je súčasťou aj priestorovej prestavby smerom k vertikálnej štruktúre. S ohľadom na nadmorskú výšku 500 m.n.m. a zmenu klímy sa bude jeho zastúpenie pravdepodobne znižovať na úkor napr. buka a duba zimného.
Špecifickou črtou je autorom navrhnutých 20 zásad výberného spôsobu hospodárenia, v rámci smerníc hospodárenia tohto DO. Každým opatrením sa sleduje úprava drevinového zloženia za súčasného budovania vertikálnej štruktúry lesných porastov. Podľa autora v tejto fáze nevyznačuje cieľové stromy, lebo neexistuje jednotná šablóna pre každý porast, rozhoduje momentálny stav lesného porastu pred zásahom pri ktorom sa hospodár rozhoduje, ktorej drevine bude nadržiavať. Tomu zodpovedá aj spôsob technologickej prípravy lesných porastov, popri trvalej sieti tvrdých odvozných ciest sa využívajú dočasné približovacie linky. Svoje 30 ročné praktické skúsenosti zhmotnil v knižnej publikácií „Môže byť nepasečný – výberný spôsob alternatívou pre naše lesy?“ Terénna pochôdzka nemala charakter konkrétnych údajov o porastoch na jednotlivých zastaveniach, ale bolo to také voľné rozprávanie v lese a o lese. Diskusia bola bohatá z rôznych oblastí , špecifikom je práca vlastnými zamestnancami. Ťažbové zásahy prebiehajú v 5- 7 ročných intervaloch, aj keď momentálne pre kalamitu na iných celkoch sa už od r. 2018 úmyselne neťaží.
Teraz niekoľko faktov, kvôli ktorým je tento objekt vysoko cenný pre napr. začínajúce prebudovy lesných porastov:
- Demonštračný objekt Klokočná je od roku 2000 súbežne popri klasickom zariadení podľa veku zariadený metódou štatistickej prevádzkovej inventarizácie. Časové hľadisko veku je nahradené sledovaním vývoja zásoby – prírastku – ťažby dreva. Stav lesa je popísaný podľa stanovišťa ( prírodné pomery) a stavu porastov . Podľa toho hovoríme o TVL ( typ vývoja lesa) . je to súbor príbuzných typologických jednotiek ( súbor lesných typov) s podobnou potencionálnou prirodzenou vegetáciou a podobným vývojom cyklom klimaxového prírodného lesa. TP (typ porastu) – charakterizovaný aktuálnou drevinovou skladbou, štruktúrou, zdravotným stavom , stupňom prirodzenosti. TVL sú podkladom pre vytváranie JPRL a TP sú podkladom pre vytváranie porastových skupín, ako dočasné jednotky, ktoré sa menia s rozpracovaním prebudovy. Doteraz boli prevedené 4 merania ( 2006,2011,2015,2019) s nasledovnými výsledkami:
- Zásoba vzrástla z 260 m3/ha na 300 m3/ha
- Kruhová základňa z 28,5 m2/ha na 33 m2/ha.
- Celkový bežný prírastok z 5,8 m3/ha/rok na 6,5 m3/ha/rok.
- Nie menej cenným je ekonomické zhodnotenie obhospodarovania lesa na Klokočnej s priemerom LZ od roku 2007 – do roku 2017:
- Celková ťažba dreva je v m3/ha je o 12% vyššia
- Priame náklady pestovnej činnosti sú o 32% nižšie s klesajúcim trendom
- Celková ekonomická efektivita (tržby mínus priame náklady) je o 65% vyššia
Odpovedať na ďalšie otázky, napríklad či sú dosiahnuté výsledky dostatočnou odpoveďou na pochybnosti o tejto ceste pestovania lesa; ako ekologické je toto hospodárenie; či je nerúbaňový, výberný spôsob vhodnou alternatívou k doteraz prevažujúcim hospodárením a pod., si už musí každý účastník exkurzie sám, aj na základe toho čo videl na vlastné oči a počul na vlastné uši.
Po skončení exkurzie sme sa presunuli do Kostelca nad Černými lesmi kde sme sa ubytovali v zariadení školského lesného podniku České zemědělské univerzity v Prahe.
Po spoločnej večeri začala neformálna časť exkurzie, na ktorej nás poctil svojou návštevou aj dekan lesníckej fakulty ČZU v Prahe, prof. Marušák.
Galériu fotografií a grafov z prvého dňa je možné pozrieť vo fotogalérii.
Podrobná správa z druhého dňa exkurzie.
Podrobná správa z tretieho dňa exkurzie.