V dňoch 29. 9. – 1. 10. 2022 sa konala exkurzia členov Pro Silva Slovakia. Počas exkurzie sme navštívili partnerov v Českej republike a Nemecku:
- 29.9.2022 – Klokočná
- 30.9.2022 – LS Eibenstock (Nemecko – Spolková republika Sasko)
- 31.10.2022 – ŠLP Křtiny MU v Brne
Exkurzie sa zúčastnilo 54 členov Pro Silva Slovakia.
Podrobná správa z tretieho dňa exkurzie – Křtiny
Doobedňajší program posledného dňa exkurzie sme strávili na školskom lesnom podniku Mendělejevovej univerzity v Brne (ŠLP Křtiny).
Sprievodcami nám boli riaditeľ p. Tomáš Vrška, zároveň aj podpredseda Pro Silva Europa a p. Lumír Dobrovolný, vedúci oddelenia rozvoja a pedagogiky.
Hlavným poslaním školského lesného podniku je realizácia praktickej vyuky študentov miestnej univerzity , ktorí sa venujú lesným ekosystémom.
Celé územie ŠLP Křtiny je pre potreby naplnenia hlavného poslania rozdelené podľa spôsobu obhospodarovania na uplatňovanie 16 modelov hospodárenia. My sme sa počas exkurzie venovali 2 modelom:
- prírastkové hospodárstvo bukové
- Dauverwald zmiešaný
1. lokalita – prebierkový porast vo veku 45 rokov – riešená téma – optimalizácia počtu cieľových stromov a ťažbovej intenzity pre rôzne modely hospodárenia dreviny rastového typu buka
Všeobecne pre pestovanie buka pre všetky modely hospodárenia platí zásada stability, tvorby čistého kmeňa 6-12m s veľkou uvoľnenou korunou. Tomu sa prispôsobujú všetky výchovné opatrenia.
V poloprevádzkovom objekte bolo založených niekoľko variant počtu cieľových stromov a prevedenej ťažbovej intenzity, ktoré sa budú porovnávať s kontrolou a konvenčnou prebierkou.
2. lokalita – lesný porast vo veku 55 rokov. Aktuálny stav: abnormálne suchý a teplý rok 2022 aj v danej oblasti južnej Moravy ukázal presýchanie korún stromov listnatých porastov, čím dochádza k strate na produkcii ešte nedospelých porastov. Otázka: Je možné vystupňovať produkciu skôr a vyhnúť sa stratám a hrozbám napr. farebných zmien jadra ? Daný porast je od roku 2005 obhospodarovaný modelom prírastkového bukového hospodárstva, ktoré by sme mohli nazvať aj kombináciou prírode blízkeho hospodárenia a rúbaňovej koncepcie lesa vekových tried s cieľom riešiť popísaný aktuálny stav.
Silnými úrovňovými prebierkami s pozitívnym výberom v prospech vybraných cieľových stromov zvýšiť ich objemovú a hodnotovú produkciu v skoršom veku. Vykonané zásahy sú porovnávané s kontrolnou bez zásahovou plochou.
Po štyroch zásahoch s intenzitou 36% a 34% pri nižšom počte stromov oproti kontrole je celková objemová produkcia zatiaľ mierne nižšia.
Aj po takýchto intenzívnych zásahoch zásoba na zásahovej ploche neklesá, je konštantná, uvoľnené stromy aj pri znižovaní počtu stromov „ stíhajú“ kompenzovať odobratú produkciu.
Hrúbkový prírastok cieľových stromov stúpa, na kontrolnej ploche klesá. Stromy reagujú na svetlostný prírastok do takej miery, že cieľovú produkciu bude možné dosiahnuť vo veku 75 – 80 rokov – na základe meraní zo staršej plochy.
Potenciál takéhoto modelu je v takmer 2x vyššej objemovosti cieľových stromov oproti kontrolnej ploche (bez zásahu) v danom veku. Spontánna prirodzená obnova následného porastu je logickým sprievodným javom tohto hospodárenia. Po dosiahnutí cieľovej hrúbky cca. 55 cm bude porast postupne obnovovaný formami rúbaňového HS.
Závery:
- Radikálnym znížením počtu stromov v správnom čase môžeme skôr dosiahnuť kulmináciu hrúbkového prírastku cieľových stromov (50 cm vo veku 70 – 80 rokov)
- Silným zásahom na úrovni CBP ( 13m3/ha/rok) prírastok neklesá, ale podporuje sa v efektívnom raste cieľových stromov
- Celková zásoba porastu sa drží dlhodobo na hodnote do 300 m3/ha
- Rýchlejšia produkcia kvalitnej hmoty môže kompenzovať krátkodobé zníženie COP
- Zníženie rubnej doby (napr. na 80 rokov ) a skorším dosiahnutím cieľových hrúbok môžeme znížiť riziko rozpadu porastu poškodením suchom, výskyt nepravého jadra alebo reakčného dreva.
3. lokalita bola venovaná najrozšírenejšiemu modelu na ŠLP Křtiny – Dauerwald zmiešaný, ktorý zaberá 60 % rozlohy podniku.
Celý koncept obhospodarovania lesov podľa tohto modelu je podrobne zhrnutý v nasledovnom odkaze : https://www.lesy.sk/lesy/o-lese/pro-silva/odborne-prispevky/publikovane-prispevky/lesnicka-prace-6-2022krtinsky-dauerwald-uplatnenim-freestyle-praxi.html
V krátkosti o pestovnom systéme Dauerwald:
- Cieľom výchovy je vypestovať strom s hladkým kmeňom (1/3 výšky, absolútna výšková bonita/3, pri hornej výške cca. 12 -15 m) a 2/3 má tvoriť rozmerná koruna.
- Výchova v mladinách je zameraná predovšetkým na úpravu druhovej skladby + negatívny výber v úrovni pri ktorom sa odstraňujú netvárne jedince. Zásah je slabšej intenzity pre podporu výškového prírastku a procesu samozrieďovania.
- Po dosiahnutí požadovanej dĺžky kmeňa sa prechádza na pozitívny výber v úrovni uvoľnením 80-100ks/ha kvalitných jedincov v nepravidelných rozostupoch.
- Obnova prebieha mozaikovite, nepravidelne kombináciou jednotlivého a skupinového výberu
Na záver sme na zámku v Křtinách absolvovali obed vo forme výborného boršču a vydali sme sa na spiatočnú cestu.
Galériu fotografií a tabuliek z tretieho dňa je možné pozrieť vo fotogalérii.
Podrobná správa z prvého dňa exkurzie.
Podrobná správa z druhého dňa exkurzie.