
V dňoch 10. a 11. októbra 2024 sa v prostredí Štiavnických vrchov uskutočnil terénny seminár organizovaný občianskym združením Pro Silva Slovakia v spolupráci s Mestskými lesmi Krupina. Seminár bol zameraný na problematiku starostlivosti o lesy s dominanciou dubov. Hlavnou témou bola výchova a obnova týchto porastov v súlade so zásadami prírode blízkeho hospodárenia v lesoch, s dôrazom na zvyšovanie ich adaptability voči klimatickým zmenám.
Kľúčové výzvy pre dubové lesy na Slovensku
Dub ako drevina nižších polôh Slovenska získava v kontexte klimatických zmien čoraz väčší význam. Stúpajúce teploty, sucho a nepravidelnosť zrážok významne stresujú tieto ekosystémy, čo bolo jednou z častých tém diskusie počas seminára. Napriek potenciálu dubov v meniacich sa podmienkach, ich zastúpenie v najmladších vekových stupňoch vykazuje klesajúci trend. Úvodné prednášky (prof. Ing. Stanislav Kucbel, PhD., Lesnícka Fakulta TUZVO) priblížili účastníkom problematiku v historickom a vedeckom kontexte a taktiež upriamili pozornosť na problematiku sucha a možnostiam realizácie vodozádržných opatrení na lesnej pôde (Mgr. Miroslav Kubín, AQUA TERRA INOVA s.r.o.).
Dubové lesy čelia v súčasnej dobe množstvu problémov, medzi ktoré patria najmä zver, konkurenčný tlak hraba, extrémne sucho, nevhodné lesohospodárske postupy, a v neposlednom rade hmyz ako napríklad jadrohlod dubový (Platypus cylindrus), krasoň dvojškvrnný (Agrilus biguttatus), podkôrnik dubový (Scolytus intricatus), imelovec (Loratnhus europaeus), alebo invázna sietnička (Corythucha arcuata). Ing. Juraj Galko, PhD. (Lesnícka ochranárska služba, Národné lesnícke centrum) počas seminára prierezovo poukázal aj na novovznikajúce hrozby, ako sú bakteriálne infekcie spôsobujúce hromadné chradnutie dubov.


.
Potreba výmeny skúseností v starostlivosti o dubové lesy
Ing. Jozef Capuliak, PhD., konateľ Mestských lesov Krupina, priamo v teréne predstavil realizované opatrenia zamerané na diferenciáciu štruktúry dubových porastov a na vystupňovanie hodnotového prírastku cieľových stromov. Diskusie, ku ktorým prispeli aj emer. prof. Ing. Milan Saniga, DrSc., a prof. Ing. Peter Jaloviar, PhD., vedúci katedry pestovania lesa lesníckej kulty TU Zvolen, sa sústredili na časovanie a priestorové parametre zásahov do porastov v závislosti od mikroklimatických podmienok a pôdnych špecifík. Prof. Saniga upozornil na negatívne dôsledky nesprávneho odstraňovania stromov na mikrostanovištiach citlivých na extrémy počasia, kde každé odclonenie pôdy môže viesť k nežiaducim následkom. Práve tieto jemné rozdiely v prístupe k jednotlivým stanovištiam robia výchovu dubov náročnou, no zároveň kľúčovou pre ich prežitie.
Seminár poskytol priestor na výmenu skúseností medzi odborníkmi. Pozornosť v diskusii sa venovala aj problematike systematického podhodnocovania zásob a zvyšovania zastúpenia duba pred začiatkom obnovy. Účastníci si vymenili skúsenosti o tom, ako zlepšiť prirodzenú obnovu dubov a nastaviť ďalší manažment s cieľom zvýšiť ich odolnosť.
Záverečná diskusia bola zameraná na historické súvislosti a genézu dubových lesov, ako aj na historický význam človeka v ich udržaní a manažmente.